Czym jest najem okazjonalny?
Instytucja najmu okazjonalnego zapewnia rozwiązanie prawne wynajmującemu w przypadku nierzetelności najemcy.
Najem okazjonalny wymaga zobowiązania się najemców do wyrażenia zgody na dobrowolne poddanie się egzekucji – w tym wypadku eksmisji.
Oznacza to, że w przypadku braku płatności za lokal lub po rozwiązaniu czy też wygaśnięciu umowy właściciel mieszkania ma prawo rozpocząć postępowanie egzekucyjne. Oczywiście rozpoczyna je w momencie problemów związanych z opuszczeniem lokalu.
Tryb najmu okazjonalnego skierowany jest tylko do osób nie prowadzących działalności gospodarczej.
Dokumenty do umowy najmu okazjonalnego
Umowa najmu okazjonalnego musi być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności, na czas określony nie dłuższy niż 10 lat.
W umowie należy zawrzeć też informacje na temat celu najmu, czyli na cele mieszkaniowe oraz liczbę osób zamieszkujących.
Załączniki do umowy najmu okazjonalnego:
Dodatkowym bardzo ważnym załącznikiem jest protokół zdawczo-odbiorczy wraz ze wskazaniem stanu liczników.
Wizyta u notariusza
Tylko jeden z załączników musi mieć formę notarialną i jest nim dobrowolne poddanie się egzekucji przez najemcę.
Oczywiście związane jest to z ponoszeniem kosztów. Jak wynika z artykułu 19a ust. 7 ustawy o ochronie praw lokatorów opłata za przygotowanie oświadczenia o poddaniu się egzekucji może wynosić nie więcej niż jedną dziesiątą minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jest to koszt między 300-400 zł.
Ustawa nie określa kto ma w/w koszty ponieść, ale najczęściej jest to wynajmujący, w którego interesie jest zawarcie tego typu umowy. Strony mogą umówić się również, że opłatą podzielą między sobą.
Podatek do US
Najem okazjonalny należy zgłosić do urzędu skarbowego w ciągu 14 dni.
Od marca notariusze mają obowiązek przesyłać do urzędu wszystkie akty notarialne, które mogą powodować zobowiązania podatkowe. W związku z powyższym bardzo ważne jest zachowanie terminu.
Skontaktuj się z nami
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego