9 lutego 2023 ITRE (Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii) w Parlamencie Europejskim przegłosowała dyrektywy o efektywności energetycznej budynków.
Cel dyrektywy:
Co to jest zeroemisyjność
Budynek zeroemisyjny to taki budynek, który wykorzystuje dostępne źródła energii odnawialnej.
Kluczowym parametrem w tym przypadku jest efektywność energetyczna, która wskazuje przygotowanie budynku do użytkowania przy jednoczesnym jak najniższym zużyciu energii.
To właśnie wskazuje świadectwo charakterystyki energetycznej.
Zeroemisyjność budynków – obowiązkowe OZE – od kiedy
Na stronie klimat.rp.pl możemy przeczytać:
„Ustalono, że każdy kraj członkowski zostanie zobowiązany do ustanowienia krajowych planów renowacji budynków, uwzględniające plan działania z krajowymi celami na lata 2030, 2040 i 2050 dotyczącymi rocznego wskaźnika renowacji, zużycia energii pierwotnej i końcowej przez krajowe zasoby budowlane oraz redukcji operacyjnych emisji gazów cieplarnianych. Pierwsze plany mają zostać wydane do końca czerwca 2026 roku, a kolejne publikacje mają następować co pięć lat. Państwa członkowskie będą zobowiązane do przedłożenia sprawozdania z postępów prac w tym zakresie co dwa lata. ”
Od kwietnia wymagane będzie posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynków.
Świadectwa będą zawierały klasę energetyczną budynku od A0 (budynki zeroemisyjne) do G.
Będzie również utworzona klasa A+ dla budynków, które nie tylko są bezemisyjne, ale również przekazują energię odnawialną do sieci energetycznej.
Państwa członkowskie wyraziły również zgodę na wyposażenie nowych budynków w stacje ładowania samochodów elektrycznych.
Skontaktuj się z nami
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego