Służebność gruntowa należy do ograniczonych praw rzeczowych. W przypadku służebności gruntowej jedna nieruchomość zostaje obciążona na rzecz właściciela drugiej nieruchomości.
Służebność gruntowa dotyczy przede wszystkim służebności drogi koniecznej. Celem ustanowienia służebności jest zwiększenie użyteczności jednej nieruchomości, w tym przypadku poprzez umożliwienie przejazdu przez działkę sąsiada na teren innej działki.
Nieruchomość władnąca – nieruchomość, na rzecz której ustanowiono służebność i która korzysta z tego prawa.
Nieruchomość obciążona – nieruchomość przez którą zostaje ustanowiona służebność.
Jak ustanowić służebność gruntową?
Służebność może zostać ustanowiona na kilka sposobów, jednak jej ustanowienie nie może utrudniać korzystania z nieruchomości obciążonej przez właściciela.
Sposoby ustanowienia:
W przypadku drogi administracyjnej wniosek składa osoba zainteresowana (osoba fizyczna, prawna) w gminie, na której obszarze znajdują się nieruchomości.
Umowa służebności z właścicielem nieruchomości musi mieć formę aktu notarialnego, w którym zawiera się informacje takie jak:
Czy służebność gruntowa wygasa?
Najczęściej służebność gruntową ustanawia się dla każdoczesnego właściciela nieruchomości władnącej, ponieważ przemawiają za tym zasady współżycia społecznego. Zdarzają się jednak przypadki, że służebność była przypisana do osoby lub była ustanowiona na określony czas.
Służebność gruntowa wygasa w przypadku:
Najważniejsza kwestia, o której należy pamiętać po ustanowieniu służebności to wpisanie jej do księgi wieczystej. Powinna zostać ujawniona w księdze wieczystej nieruchomości władnącej, jak również obciążonej.
Skontaktuj się z nami
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego