Blog

Fiero Nieruchomości - Znajdź swoją wymarzoną nieruchomość

Rynek nieruchomości a inflacja i stopy procentowe.

data publikacji
23.02.2022
udostępnij
Rynek nieruchomości a inflacja i stopy procentowe.

Sytuacja ekonomiczna Polski jest bardzo dynamiczna. Wpływ na ten stan ma rosnąca inflacja oraz wzrost stóp procentowych. Dotychczas kredyty hipoteczne były nisko oprocentowane co miało wpływ na traktowanie nieruchomości jako swoistych lokat kapitału. Wszelkiego rodzaju inwestycje deweloperskie sprzedawały się jeszcze zanim została zakończona budowa. Pandemia i lockdown na chwilę wstrzymały gospodarkę. Cały świat zamarł w oczekiwaniu dalszych zdarzeń. Ze względu na niepewną sytuację związaną z upadkiem firm i utratą pracy, banki zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów hipotecznych. Stopy procentowe zostały obniżone do rekordowo niskich poziomów. W ramach tarcz antykryzysowych na rynek wpompowano bardzo dużą ilość pieniędzy. Doprowadziło to do wzrostu inflacji, która w grudniu 2021 r. wynosiła 8,6%. Wzrost inflacji miał wpływ na podniesienie przez banki stóp procentowych i to aż trzykrotnie. Wyższe stopy procentowe wpłynęły na zdolność kredytową Polaków, która znacząco spadła a raty dotychczasowych kredytów wzrosły. W tej sytuacji część osób, które były zainteresowane zakupem nieruchomości nie uzyska już kredytowania.

Ceny nieruchomości wbrew temu co przewidywano utrzymują się, a nawet mają tendencję wzrostową. Można zauważyć spadek sprzedaży mieszkań z rynku pierwotnego, natomiast oscyluje on w granicach 17%. Spadek jest również zauważalny w segmencie nieruchomości ekskluzywnych. Natomiast nadal utrzymuje się duże zainteresowanie domami i działkami.

Zobacz także

Fiero Nieruchomości - Znajdź swoją wymarzoną nieruchomość

Chcesz sprzedać, kupić nieruchomość?

Skontaktuj się z nami

lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego

Fiero Nieruchomości - Znajdź swoją wymarzoną nieruchomość
W celu zapewnienia najwyższej jakości usług, ta strona używa cookies. Dowiedz się, jak używamy cookies i jak można zmienić swoje ustawienia.